Jagoda Nowak-Bieganowska – Podano do stołu

Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie zaprasza w marcu na wystawę szkła doktorantki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

„Lubię mówić, że warsztat szklarski szlifowałam na kierunku Sztuki i Wzornictwa Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obecnie jestem studentką studiów doktoranckich.

Szkło jest dla mnie materiałem magicznym, wyjątkowym. Inspiruje mnie to, że towarzyszy ludzkości od wieków. Kryształ kwarcu daje człowiekowi wielkie możliwości, pozwalając tworzyć od izolatorów, przez naczynia aż po teleskopy zaglądające w kosmiczną przestrzeń. Najbliższe jednak są mi te przedmioty, które swym pięknem wzbogacają nasze otoczenie. Gdy patrzę, świat zewnętrzny przepływa przeze mnie, a ja staram się wyłapywać te drobiny, momenty, które nie są oczywiste, które często pozostają niezauważone. To one mnie inspirują. To dzięki nim rodzi się chęć projektowania. Do działania napędza mnie świat, ale nie estetyzowanie natury a komentowanie otaczającej mnie rzeczywistości. Chce opowiadać o sytuacji ludzi w obecnym świecie poprzez realizacje artystyczne które mają na celu być impulsem do refleksji. By w pełni realizować swoją pasję i cele, wykonuję przedmioty dekoracyjne i użytkowe. Chciałabym, by moja osobista marka była przestrzenią tworzoną z miłości do rzemiosła artystycznego”

– tak o swojej pracy ze szkłem mówi Jagoda Nowak-Bieganowska, która po skończeniu studiów na kierunku Sztuki i Projektowania Szkła kontynuuje naukę na Międzywydziałowych Studiach Doktoranckich.

Od 1 do 29 marca w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie można oglądać wystawę młodej artystki pt. „Podano do stołu”, a na ekspozycję trafiły szklane obiekty zatytułowane „Na dłoni” czy „Empty Bowls”. Podejmuje między innymi temat nierównego dostępu ludzi do żywności, marnowania jedzenia. Jednym z wątków wystawę jest głód. Kolejne to: zakupoholizm, nadprodukcja oraz reklama, które łączy znany cytat George’a Fooshe: „Ludzie kupują rzeczy, których nie potrzebują za pieniądze, których nie mają, by zaimponować ludziom, których nie lubią”.

Więcej informacji na stronie Galerii.