Się porobiło – Wystawa okładek „Literatury na Świecie”

Od 30 listopada do 23 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można obejrzeć okładki z lat 2010-2021.

Wystawa prezentuje kulisy powstawania okładek, założenia ich twórców dotyczące technik oraz praktyk łączenia słów z obrazkami w „Literaturze na Świecie”. Odwiedzający w ramach instalacji „Na warsztacie” znajdą odpowiedzi na pytanie o sens i znaczenie kaligrafii ręcznej w dobie produkcji mechanicznej i cyfrowej.

Interesująca jest instalacja „Papier pakowy”, gdzie nazwiska autorów „Literatury na Świecie” otrzymują kształty znaków firmowych. Arkusze papieru rozdawane są zwiedzającym wystawę, co, zdaniem twórców wystawy, stanowi głos w kwestii utowarowienia twórczości literackiej. Albo i nie, ale arkusze z pewnością przydadzą się do pakowania prezentów.

Ozdobą wystawy jest mała antologia podpisów do zdjęć i grafik publikowanych w „Literaturze na Świecie”. Praca wskazuje na podpis jako niedoceniane medium i technikę działalności pisarskiej.

Podczas trwania wystawy dostępny jest zbiorek „Tyle można powiedzieć”, zawierający reklamy, zachęty i sugestie, jakie w ostatnich kilkunastu latach układał Redaktor Odpowiedzialny Piotr Sommer. Rozdawnictwu zbiorku towarzyszy instalacja audio.

Kuratorzy: Tomek Frycz i Marcin Wicha

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wpadajcie na Pańską 3 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.