Wystawa: Barbara Basiewicz. Sploty przeznaczenia

4 marca o godz. 18.00 w Galerii DAP w Domu Plastyka w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy tkaniny Barbary Basiewicz.

Indywidualna wystawa tkaniny artystycznej Barbary Basiewicz „Sploty przeznaczenia” zasługuje na szczególną uwagę. Wprowadza nas w magiczny świat starej tradycji tkackiej, której Artystka jest wierna od lat. Nie zważając na zmienne mody panujące w dziedzinie sztuki włókna, Barbara Basiewicz pozostaje konsekwentna w swoich wyborach artystycznych: doskonali technikę wykonania, opartą zawsze na bazie osnowy i wątku. To wystawa, która budzi dobre emocje i nastraja optymistycznie – udowadnia nam, że tradycyjna tkanina warsztatowa jest w dalszym ciągu ważnym środkiem wyrazu artystycznego, a z pewnością pozostanie nim również w przyszłości. Takie jest przeznaczenie splotów i takie są sploty przeznaczenia.

– pisze Joanna Lohn-Zając, kuratorka wystawy.

Na wystawie w Domu Plastyka zobaczymy tkane obiekty przyścienne z ostatnich dziesięciu lat. Barbara Basiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała w pracowniach prof. Michała Byliny, prof. Mieczysława Szymańskiego, prog. Anny Śledziewskiej, prof. Wojciecha Sadleya. W 1971 roku uzyskała dyplom magistra sztuki na Wydziale Malarstwa – specjalizacja tkanina artystyczna. Od 1977 roku jest członkinią Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego przy Okręgu Warszawskim ZPAP. Barbara Basiewicz wiele lat pracowała w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy konserwacji tkanin.

Artystka uhonorowana została Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami oraz Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wernisaż już w piątek o 18.00. Wystawę przy Mazowieckiej 11a można będzie oglądać do 15 marca. Wstęp wolny.