Wystawa: Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej

Już 19 marca w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu otwarcie długo oczekiwanej wystawy poświęconej twórczości jednej z czołowych artystek klasycznej tkaniny.

Ostatni raz prace Marii Bujakowej były prezentowane w 2001 roku na wystawie w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, później w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w czasie 10. Triennale Tkaniny oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Minęły dwie dekady i wreszcie mamy okazję przyjrzeć się twórczości tej wybitnej artystki na niepotykaną dotychczas skalę. Wszystko dzięki pracy kuratorki wystawy Bogny Szafraniec, córki artystki oraz wielu osób zaangażowanych w organizację wystawy. Warto dodać, że wystawie towarzyszy obszerny i bogato ilustrowany katalog, który od jakiegoś czasu jest w sprzedaży.

Jak piszą organizatorzy, ekspozycję można podzielić na trzy główne części. Jedna z nich to tkaniny unikatowe, druga – kilimy wykonane w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych oraz projekty. Całość uzupełniają dokumenty i fotografie z archiwum rodzinnego Marii Bujakowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 19 marca. W jego ramach o 14.30 będzie można wysłuchać wykładu prof. Piotra Korduby, historyka sztuki, dyrektora Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, eksperta od kultury zamieszkiwania pt. Kilim polski w XX wieku: wytwórczość i zastosowanie. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 16.00.