Muzeum w Gliwicach zaprasza na wystawę prezentującą szkło użytkowe i artystyczne z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Wernisaż już 27 kwietnia.
Pod koniec kwietnia w Wilii Caro w Gliwicach zostanie otwarta wystawa, na której można będzie obejrzeć na żywo popularne i rzadsze formy szklane, wytworzone w: Hucie Szkła Gospodarczego “Ząbkowice” oraz Hucie Szkła Artystycznego “Staszic” w Dąbrowie Górniczej. W latach 60. i 70. swoje nowatorskie projekty realizowali tam Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Bogdan Kupczyk, Ryszard Serwicki, a nieco później także m.in. Izabela Szkleniarz.
To prace tych artystów, zaliczane obecnie do klasyki polskiego wzornictwa, zostaną pokazane w Gliwicach na wystawie pt. „Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach”.
Ekspozycja obejmie eksponaty, pochodzące z bogatych zbiorów Muzeum w Gliwicach i udostępniane publiczności pierwszy raz od 1975 roku. Oprócz nich na wystawę trafią także zabytki, wypożyczone z: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie oraz Muzeum w Sosnowcu.
Eryka Trzewik-Drost – wazon Zebra, szkło wolnoformowane,
unikat, 1968, Huta Szkła Artystycznego “Staszic”, fot. B. Kupska
Kuratorem wystawy jest historyk sztuki Jolanta Wnuk z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach.
Otwarcie ekspozycji nastąpi 27 kwietnia 2018 o godz. 17.00. Wstęp na wernisaż wolny, liczba miejsc ograniczona. Wystawę można będzie oglądać do 30 września 2018.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Jego Magnificencja Prof. Piotr Kielan, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Poniżej więcej zdjęć szkieł na zachętę. Chociaż chyba żadnego wielbiciela szkła i powojennej sztuki nie trzeba namawiać do odwiedzenia Gliwic, szczególnie po wystawie ceramiki “Do widzenia rokoko”.
Jan Sylwester Drost – popielnica z zestawu Asteroid,
HSG „Ząbkowice”, 1960-66, fot. B. Kupska
Jan Sylwester Drost – wazon z medalionami, wolno formowany, dmuchany, unikat, HSA „Staszic”, 1969, fot. B. Kubska
Eryka Trzewik-Drost – talerz z zestawy Grys, ręczne prasowanie w formie, HSG „Ząbkowice”, krótka seria, obecnie unikat, 1964-1970, for. B. Kubska
Eryka Trzewik-Drost – wazonik Ażur, ręczne prasowanie,
krótka seria, HSG „Ząbkowice”, 1963-1970, fot. B. Kubska
Eryka Trzewik-Drost – wazon Owal, szkło warstwowe dmuchane,
unikat, HSA „Staszic”, 1967, fot. B. Kubska
Jan Sylwester Drost – wazon wolno formowany z poziomymi nakładkami szklanymi, HSA „Staszic”, unikat, 1966, fot. B. Kubska
Jan Sylwester Drost – wazon z filigranem, pierwsze dzieło projektanta, wykonane w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie, unikat, fot. B. Kubska
Jan Sylwester Drost – popielnica, ręcznie formowane szkło dmuchane, unikat, 1967, HSA „Staszic”, fot. B. Kubska
fot. materiały prasowe