POLSKI STÓŁ – kryształ, porcelana i kamionka razem

Nie jest to wprawdzie projekt nowy, ale warto o nim wspomnieć, bo nie każdy wie o tym, co wyszło z połączenia sił trzech dolnośląskich producentów tradycyjnej zastawy stołowej, a poza tym projekt żyje – zastawa wzbogacana jest o nowe naczynia.

Porcelana Kristoff z Wałbrzycha, Huta Szkła Kryształowego „Julia” z Piechowic oraz Manufaktura w Bolesławcu połączyły siły, aby wspólnie zaprojektować zastawę, która pokaże, że tradycyjne rodzime rzemiosło może się podobać współczesnym odbiorcom. „Polski Stół” miał swoją premierę podczas Łódź Design Festival 2015.

Zespoły projektowe ze wszystkich fabryk pracowały razem, a efektem są doskonale współgrające ze sobą obiekty, charakteryzujące się nie tylko unikalnym, ale także dopasowanym do określonego materiału wzornictwem. W przypadku każdego przedmiotu zdobienie zostało wykonane ręcznie – w krysztale wzory były szlifowane, porcelana ręcznie zdobiona, a bolesławiecka kamionka tradycyjnie zdobiona stempelkami.

Przy pierwszym podejściu powstały w ten sposób dwa zestawy śniadaniowe oraz zestaw deserowy, w których, w uroczy i nie mający nic wspólnego ze stylizacją sposób, tradycja łączy się z nowoczesnością.

Klienci chętnie sięgali po zestawy, ale także liczyli na możliwość zakupu pojedynczych elementów, które będą uzupełnieniem naczyń już przez nich posiadanych. Dlatego też każdy z trzech producentów „uwolnił” swoje elementy z „Polskiego Stołu”.

Jeden z zestawów śniadaniowych w kolekcji „Stół Polski”, którego elementy zaprojektowali: Magdalena Gazur (Manufaktura), Sebastian Pietkiewicz („Julia”) oraz Michał Roj (Kristoff) został wyróżniony w plebiscycie „MUST HAVE” podczas Łódź Design Festival 2016.

W czerwcu 2017 roku pojawiły się w sprzedaży także nowe elementy z kolekcji „Polski Stół”, które można kupować pojedynczo. Do szklanek, kieliszków do wina i na jajko od Huta „Julia” dołączyły: kieliszki do wódki, pucharki do lodów, kafarki, bomboniery i miodownice.

Manufaktura w Bolesławcu rozszerzyła kolekcję o: patery, duże płaskie talerze, miseczki, maselnice, cukiernice, dzbanki do zimnych napojów oraz łopatki do tortów.

Porcelana Kristoff do talerzy i misek dołożyła głębokie talerze, salaterki, patery, filiżanki, dzbanki do kawy lub herbaty, mleczniki i przyprawniki.

Więcej szczegółów odnośnie producentów, elementów kolekcji “Polski Stół” oraz tego, gdzie można je kupić, znajdziecie na stronie: polskistol.com

Fot. materiały promocyjne producentów