Dni Otwarte w Domu Kereta

W kwietniu i maju można spędzić kwadrans w jednym z najwęższych domów na świecie. Spieszcie się, bo bilety rozchodzą się błyskawicznie.

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej zaprasza tej wiosny na zwiedzanie domu Kereta. Dostępnych jest osiem terminów: 14, 15, 21 i 22 kwietnia oraz 12,13,19 i 20 maja. Bilety kosztują 20 zł i można je kupić na stronie Fundacji.

Podczas Dni Otwartych zwiedzający wchodzić będą do wnętrza domu w czteroosobowych grupach, a zwiedzanie potrwa 15 minut. Na miejscu będzie obecna osoba z Fundacji, która pokaże dom i o nim opowie.

Dom Kereta jest instalacją artystyczną, zaprojektowaną przez architekta z grupy projektowej CENTRALA – Jakuba Szczęsnego. Znajduje się na warszawskiej Woli w pobliżu skrzyżowania ulic Chłodnej i Żelaznej. Został otwarty 20 października 2012 roku (miał zostać rozebrany w 2016 roku, jednak do tego nie doszło). Znajduje się w szczelinie o szerokości 152 cm, znajdującej się pomiędzy przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74 a powojennym blokiem przy ul. Chłodnej 22. W najszerszym miejscu dom ma 122 cm, a w najwęższym – jedynie 70 cm. 

Instalacja została zbudowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta, którego rodzina pochodzi z Warszawy, a podczas II wojny znalazła się w tutejszym getcie. Dom Kereta nie spełnia polskich przepisów budowlanych dla lokali mieszkalnych, przez co nie można się w nim zameldować i mieszkać na stałe. Keret był pierwszym czasowym mieszkańcem domu swojego imienia, a projekt artystyczny zakłada, że kolejni mieszkańcy są wyłaniani przez jury z samym patronem domu na czele. 

Kuratorami instalacji są Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak z Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

Fot. materiały prasowe