Łódź Design Festival 2018: wystawa o grafice na stole

Kuratorem wystawy o naczyniach stołowych będzie Magda Gazur, która na co dzień dba o wygląd produktów bolesławieckiej „Manufaktury”.

Już za miesiąc z kawałkiem rozpoczyna się kolejna edycja Łódź Design Festival. Organizatorzy zapraszają na wystawę „KÓŁKO, KROPKA, KRESKA – graficzne historie zdobiące nasze stoły”. Opowiada ona o naczyniach, nawiązujących do tradycji, takich, za którymi stoi rzemiosło i przeszłość.

Polskie stoły od zawsze były barwną i pełną struktur przestrzenią. Mieszanki stylów, form, kolorów i wzorów malowały uniwersalny obraz naszych posiłków. Przypadkowe kompozycje form i elementów graficznych towarzyszyły nam w czasie spędzanym wspólnie przy stole. Niezaprojektowane, naturalne i spontaniczne. Mocny szlif kryształu, bolesławiecki stempel na kamionce i lśniąca bielą porcelana z klasycznym reliefem lub florystyczną kalką, wypełniały wnętrza kuchennych szafek albo salonowych kredensów – zauważa kuratorka wystawy, Magda Gazur.

Na co dzień projektuje formy i dekoracje naczyń w Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”  w Bolesławcu. Jedną z cech charakterystycznych tego miejsca jest fakt, że za tamtejszymi wzorami stoją młodzi polscy projektanci: Dorota Koziara, Oskar Zięta, a ostatnio także Bartek Mejor, który zaprojektował dla „Manufaktury” niesamowite ceramiczne lampy (zakwalifikowane zresztą do must have 2018).

Jest coś jeszcze. Bolesławiecka „Manufaktura” jest jedną z firm, biorących udział w projekcie „Polski Stół”. Dwie pozostałe to: Huta Szkła Kryształowego „Julia” z Piechowic i Porcelana Kristoff z Wałbrzycha. Każda z nich pracuje z innym materiałem, co okazało się atutem przy tworzeniu wspólnej zastawy stołowej. Miała ona premierę podczas Łódź Design Festival 2015.

Wystawę „KÓŁKO, KROPKA, KRESKA – graficzne historie zdobiące nasze stoły” będzie można oglądać podczas trwania Łódź Design Festival w dniach 19 – 27 maja 2018 w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3. Więcej o wystawie tutaj.