Wystawa: Czerwoszowie – artyści z Saskiej Kępy

23 maja w Galerii PROM w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy, poświęconej twórczości czworga artystów z rodziny Czerwoszów.

W ramach wystawy „Czerwoszowie – artyści z Saskiej Kępy” będzie można zobaczyć prace Zofii i Wojciecha Czerwoszów oraz ich córki Magdaleny i syna Leszka, a wśród nich m.in. ceramikę unikatową, medale, rzeźby, wycinanki, malarstwo i fotografię.

Płyty ze szkliwionej gliny szamotowej – Zofia Czerwosz

Wernisaż odbędzie się w Galerii PROM przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie 23 maja 2018 o godz. 19.00. Wystawę będzie można zwiedzać do 17 czerwca. Wstęp wolny.

<><><><><> 

Nie każdy pewnie wie, że dom rodziny Czerwoszów mieści się przy ulicy Niekłańskiej na Saskiej Kępie. Tonie w zieleni i ma w sobie pewną magię, która odróżnia go od nowych budynków, które z nim sąsiadują. Wybudował go Jerzy Chojnacki, a budynek stanowił rodzaj nadbudowy nad jego pracownią rzeźbiarską. Dziś pracownia oraz dom są istnymi skarbnicami prac i pamiątek po Zofii i Wojciechu Czerwoszach. Warto dodać, że pierwsza wspólna warszawska pracownia Czerwoszów znajdowała się w garażu rodziców Zofii przy ul. Zakopiańskiej na Saskiej Kępie. Po śmierci Wojciecha w 1986 roku i Jerzego Chojnackiego w 1988 roku Zofia z córką Magdaleną przeniosły się do domu przy ul. Niekłańskiej.

Dodać tutaj trzeba, że Zofia Czerwosz od 1974 roku współtworzyła Grupę Twórczą KERAMOS, do której należało wielu warszawskich artystów i gdzie niejeden adept ceramiki odkrył w sobie talent.