Warszawa w Budowie w pawilonie Cepelii

Wystawa „Sąsiedzi” 10. edycji festiwalu Warszawa w Budowie odbędzie się w budynku, którego dawną świetność trudno dziś dostrzec. To okazja, by trochę posprzątać leciwą Cepelię i przyjrzeć się jej świeżym okiem.

Muzeum Sztuk Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na jubileuszową edycję festiwalu Warszawa w Budowie, który w tym roku odbędzie się równocześnie w Warszawie i Kijowie. Warszawską wystawę będzie można oglądać w pawilonie Cepelii u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich.

Tak wygląda dziś mozaika Stanisława Kucharskiego na elewacji
pawilonu Cepelii od strony Hotelu Metropol (zdj. wł.)

Wystawa ma ująć relacje na linii Warszawa – Kijów z punktu widzenia Europy Wschodniej. Ekspozycja ilustruje także w pewnym sensie różnorodne postawy artystyczne na Ukrainie. Ważnym elementem będzie mural Oksany Briuchoweckiej, który zostanie wykonany na jednej z wewnętrznych ścian pawilonu Cepelii. Barwy flag obydwu krajów zmieszają się na nich, a na tym tle pojawią się pierwsze słowa hymnów obydwu krajów, przetłumaczone na angielski. Praca jest komentarzem do rosnącej liczby Ukraińców i obywateli innych państw byłego ZSRR w Warszawie. Tu pojawia się też element sąsiedztwa, który jest tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu „Warszawa w Budowie”.

Jednym z tematów jest także „źle urodzona” architektura sowiecka. Na wystawie w Cepelii zostanie zaprezentowany materiał, pokazujący, że w innych krajów ci, którzy chcą ocalić takie obiekty od zniszczenia i zapomnienia, we wszystkich krajach Europy Wschodniej borykają się z podobnymi problemami.

Szkice pawilonu Cepelii w książce Zygmunta Stępińskiego
“Gawędy warszawskiego architekta”

Przedstawione na wystawie wątki ekonomiczne, społeczne i ideologiczne kształtują dzisiejsze relacje pomiędzy nowymi sąsiadami, mieszkańcami Warszawy. Po raz pierwszy od II wojny światowej dochodzi na naszych oczach do przemiany społeczeństwa monoetnicznego w organizm wielokulturowy. Według badań przybysze ze Wschodu stanowią do 10% obecnej populacji Warszawy – zatem coraz częściej stają się oni naszymi sąsiadami. Fakt, że coraz częściej mieszkamy tuż obok obywateli sąsiednich państw Europy Wschodniej, stwarza również szansę na stworzenie nowych obrazów wzajemnych relacji. W tej perspektywie festiwal WARSZAWA W BUDOWIE jest próbą uchwycenia aktualności, w której należy poszukiwać nowych punktów odniesień, unikając stale obecnych klisz myślowych, zawsze zorientowanych na rozliczanie i zawłaszczanie historii sprzed kilkudziesięciu lat.” – piszą organizatorzy Festiwalu.

Więcej na stronie Festiwalu Warszawa w Budowie