Wystawa: Dior i ikony paryskiej mody (zdjęcia)

Od kwietnia do sierpnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można było oglądać wystawę prezentującą dokonania Christiana Diora oraz innych powojennych paryskich projektantów. Zerknijcie na zdjęcia.

W weekend w Centralnym Muzeum Włokiennictwa została otwarta wystawa poświęcona rodzimej modzie z najwyższej półki, czyli Modzie Polskiej. To dobra okazja, aby przypomnieć tę, której niestety nie można już zobaczyć. Przez kilka miesięcy we wnętrzach Muzeum można było podziwiać część kolekcji Adama Leji, polskiego kolekcjonera i eksperta, któremu udało się zgromadzić ponad pięć tysięcy obiektów związanych z modą. Jego kolekcja to jedna z najbardziej znaczących w Europie, a oglądanie eksponatów na żywo zapierało dech.

Christian Dior to dziś nazwisko ikona i inspiracja dla kolejnych pokoleń projektantów. Projektantowi przyświecała idea odkrycia na nowo piękna kobiecej figury, co w powojennej rzeczywistości roku 1947 nie było oczywistą pierwszą potrzebą. Dior odżegnał się od prostoty i szarości, postawił na szlachetne tkaniny i wyszukaną formę strojów. To zmieniło nie tylko świat mody, ale także wlało w serca Francuzów optymizm, pozwoliło uwierzyć, że teraz będzie lepiej.

Na wystawie w Łodzi można było zobaczyć nie tylko stroje i dodatki na specjalne okazje, ale także elegancką odzież na co dzień. Na nazwisko Dior składają się słowa „bóg” (dieu) i „złoto” (or), dlatego też Muzeum zdecydowało się na zaprezentowanie kolekcji projektantów domu mody Dior na złotych manekinach. Na wystawie znalazło się także kilkadziesiąt strojów i dodatków innych ważnych projektantów. To takie nazwiska, jak: Nina Ricci, Jacques Griffe, Jacques Fath, Jacques Heim, Lola Prusac, Pierre Cardin, Andre Courreges, Loriz Azzaro, Yves Saint Laurent, Pierre Balmain, Hubert de Givenchy, Philippe Venet, Jeanne Lanvin, Ted Lapidus, Coco Chanel, Karl Lagerfeld, Jean-Louis Scherrer, Thierry Mugler, Christophe Josse, Franck Sorbier, Elsa Schiaparelli, Jean Barthet, Marie-Louise Bruyere, Rose Valois, Paco Rabanne.

Kuratorka: Marta Kowalewska
Aranżacja przestrzeni: Maja Pawlikowska
Projekt graficzny: POLKADOT
Współpraca fotograficzna: Michał Radwański

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Partnerem wystawy jest firma Dior.