Stanisław Szukalski – spotkanie poświęcone artyście

2 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone artyście, znanemu także jako Stach z Warty, czyli polskiemu „dziadkowi” Leonardo DiCaprio.

O artyście zrobiło się u nas głośno, gdy okazało się, że Netflix nakręcił film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, którego współproducentem jest Leonardo DiCaprio. Twórca stał się inspiracją dla twórców w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy u nas jest to postać mało znana.

Tym bardziej warto w najbliższą sobotę udać się na spotkanie, organizowane przez Okręg Warszawski ZPAP pt. „Szukalski – artysta pomiędzy nacjonalizmem a ponowoczesnością”. Będzie ono poświęcone Stachowi z Warty oraz promocji wydanego niedawno przez ZPAP albumu „Szukalski”.

W spotkaniu wezmą udział autorzy albumu: prof. Lechosław Lameński, historyk sztuki, biograf Szukalskiego i znawca jego twórczości oraz dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof, założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Kronos”. Rozmowę poprowadzi Filip Memches, publicysta tygodnik.tvp.pl, kierownik redakcji literatury i publicystyki TVP Kultura.

Dyskusję poprzedzi pokaz dwóch krótkich filmów o Szukalskim, zrealizowanych w 1986 roku – „W kręgu Stanisława Szukalskiego” i „Szczepowy”. W czasie spotkania będzie możliwość kupienia książek o Stanisławie Szukalskim.

<><><><><><><>

Stanisław Szukalski (1893-1987) – rzeźbiarz, rysownik, malarz, teoretyk i krytyk sztuki, wydawca, dramaturg. Jedna z barwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnik wielu skandali towarzyskich, uczestnik dwóch przegranych procesów o zniesławienie. W Polsce mieszkał zaledwie około 20 lat, resztę życia spędził na emigracji w USA. Stworzył teorię lingwistyczno-antropologiczną, którą nazwał Zermatyzmem. Zgodnie z nią ludzkość, opuściwszy zalaną przez Potop Wyspę Wielkanocną, zamieszkali w Zermatt w Alpach Szwajcarskich. Wszyscy mówili językiem, nazwanym przez Szukalskiego Macimowa, po angielsku Protong. Artysta założył także grupę artystyczną Szczep Rogate Serce oraz pismo „Krak”.

Spotkanie odbędzie się przy ul. Mazowieckiej 11A. Początek: godz. 17.00. Wstęp wolny.