Noc Muzeów: Kryształowy zawrót głowy

Wrocławska Galeria BB zaprasza na spotkanie ze współczesnymi artystami szkła oraz na wystawę krótką jak mgnienie.

Wraz z modą na powojenny design, wraca także moda na kryształy. Kiedyś zdobywane spod lady, będące doskonałym prezentem, a nawet walutą. Dzisiejsze kryształy są jednak inne – minimalistyczne, funkcjonalne, z o wiele oszczędniejszą dekoracją. Projektują je chociażby Elżbieta i Sebastian Pietkiewiczowie, projektanci w Hucie Szkła Kryształowego „Julia”.

Inna współczesna artystka, Magdalena Pejga, podchodzi do szkła kryształowego inaczej. Recyklinguje stare szkła kryształowe, tworząc fantazyjne kielichy, świeczniki i karafki.

Magdalena Pejga łączy nowe ze starym

Z trójką projektantów będzie można spotkać się z okazji Nocy Muzeów w sobotę, 18 maja w Galerii BB przy ul. Jatki 3-6 we Wrocławiu. Spotkanie i otwarcie wystawy już o godz. 18.00, a ekspozycję będzie można oglądać także 19 maja. Dorzucam kilka zdjęć na zaostrzenie apetytów.

Sebastian Pietkiewicz
Elżbieta i Sebastian Pietkowieczowie
Sebastian Pietkiewicz
Sebastian Pietkiewicz
Sebastian Pietkiewicz
Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz
Sebastian Pietkiewicz
Sebastian Pietkiewicz

<><><><><><><><><><>

Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz – dyplom (2001) na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Podyplomowe Studium Aranżacji Przestrzeni Widowiskowej na Wydziale Architektury Wnętrz tej samej uczelni (2003). Od 2008 roku nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku Technik Technologii Szkła w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Od 2014 prowadzi warsztaty i projektuje szkło w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Udział w dwóch wystawach indywidualnych i w kilkunastu zbiorowych w Polsce, Francji, Rumunii i Finlandii. Wyróżnienie Must Have za kolekcję „Blanca”, Łódź Design Festival (2017).

Magdalena Pejga – dyplom (1994) na Wydziale Szkła Artystycznego na Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze (VŠUP), Czechy. Udział w 8 wystawach indywidualnych w Polsce i Czechach, oraz w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Algierii, Indiach i na Węgrzech, m.in. w głównej wystawie drugiej edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” pt. „U.F.O. Unikat-Forma-Obiekt”. Najczęściej pracuje ze szkłem kryształowym. Od wielu lat eksperymentuje z metodą dyfuzyjną, zapomnianą już XIX-wieczną technologią zdobienia szkła. Wraz z mężem Mikołajem prowadzi pracownię szkła w Zelowie, województwo łódzkie.

Sebastian Pietkiewicz – dyplom (2001) na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Podyplomowe Studium Aranżacji Przestrzeni Widowiskowej na tej samej uczelni (2003). Kolejne miejsca pracy po studiach to: Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego „Zawiercie” w Zawierciu. Od 2013 roku główny projektant w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii Dobrze Zaprojektowane (2011). Wyróżnienie Must Have za kolekcję „Metropolis” oraz za „Zestaw Śniadaniowy nr 1”, wchodzący w skład kolekcji „Polski Stół” (Łódź Design Festival, 2016). Wyróżnienie Must Have za kolekcję „Blanca” oraz za kieliszki do wina „Łatki” (Łódź Design Festival, 2017). Udział w 4 wystawach indywidualnych, m.in.: „Kultowe formy”, Galeria BB, Kraków, 2016; „Stare Garnki”, Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass”, Galeria BB, Kraków, 2017; oraz w ok. 30 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Francji, Korei Południowej, Rumunii, Finlandii, na Węgrzech oraz w USA.