Wystawa: Zasoby. Od materiałów do produktów

W ramach Łódź Design Festival będzie można zobaczyć wystawę, pokazującą, w jaki sposób pierwotne materiały stają się produktami.

Kuratorka wystawy „Zasoby. Od materiałów do produktów”, Agata Nowotny, przygląda się procesom produkcyjnym i dokumentuje kolejne etapy obróbki surowców. Tworząc ekspozycję, odpowiada na pytania, które klienci zadają sobie coraz częściej: jak rzeczy zostały zrobione, skąd pochodzą, co je ukształtowało, ale także, co się z nimi stanie, gdy przestaniemy ich używać. Jak będą przetworzone i czy przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska.

Agata Nowotny swoją wystawą odpowiada na pytania: ile dni trwa wyprodukowanie jednej filiżanki? Ile par rąk potrzeba do stworzenia kryształowego kieliszka? Co się dzieje z odpadami po produkcji krzesła?

Edwanex

Wystawa „Zasoby. Od materiałów do produktów” to nie kolejna ekspozycja wzornictwa. Pokazuje to, czego zwykle jako kupujący nie widzimy. Mówi o tym, skąd biorą się produkty, powstające w polskich fabrykach, z jakich materiałów, kto je produkuje. Kuratorka odkrywa początki takich prozaicznych obiektów, jak: filiżanki, krzesła, muszla klozetowa. Na wystawie przedstawia cztery podstawowe zasoby polskiego przemysłu: drewno, szkło, ceramikę i metal oraz procesy produkcyjne, w wyniku których z tego samego materiału powstają bardzo różne produkty.

Na wystawie zobaczymy więc, jak z pyłu powstaje naczynie, płaska blacha przemienia się w widelec lub lampę, kłoda drewna w oparcie krzesła… Jeśli chodzi o marki, współpracujące przy tworzeniu ekspozycji, to jest to Fameg, Tylko, Hefra, Chors, Huta Julia, Edwanex, Karolina, Manufaktura Majoliki w Nieborowie, Koło.

Huta Julia

Projekt wystawy: Grynasz Studio
Zdjęcia: Krzysztof Pacholak
Research: Anna Łyszcz

Wystawę można oglądać od 17 do 26 maja w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3, sala A22. Obowiązuje bilet na Łódź Design Festival.

Edwanex
Edwanex
Edwanex
Edwanex
Geberit-Koło
Geberit-Koło
Huta Julia
Huta Julia
Manufaktura Majoliki w Nieborowie
Manufaktura Majoliki w Nieborowie
Manufaktura Majoliki w Nieborowie
Manufaktura Majoliki w Nieborowie

Warto dodać, że wystawa została przygotowana na „Arena Design” i zaprezentowana w ramach poznańskiej imprezy w marcu tego roku.