Stanisław Brach: Miodem płynące

Niezwykła wystawa, którą do niedawna można było oglądać w Łodzi, teraz będzie dostępna we Włocławku, jednym z rodzimych ceramicznych miast.

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku zaprasza na wernisaż wystawy „Miodem płynące”, który odbędzie się 31 maja o godz. 18.00. Wystawa jest pochodną projektu artysty rzeźbiarza Stanisława Bracha, który czerpie inspiracje z anatomii pszczelego ula, jednak chodzi tutaj o coś więcej niż efekty wizualne, uzyskane dzięki porcelanie.

Oprócz obiektów wykonanych z najszlachetniejszej ceramiki, na ekspozycji znajdą się elementy „pszczelej architektury”, przeniesione wprost z natury w przestrzeń sztuki. Pojawią się także same pszczoły, niestety już „po służbie”. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, jak duże znaczenie mają pszczoły dla egzystencji człowieka i na to, że nie jesteśmy gatunkiem, który jest w centrum ekosystemu.

Wystawę można było do 26 maja oglądać w Miejskiej Galerii w Łodzi, gdzie kuratorem był Dariusz Leśnikowski. Projekt powstał w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które Stanisław Brach otrzymał w 2014 roku. Partnerami projektu, oprócz Ministerstwa, są Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. oraz Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń.