W pogoni za kolorem w Krakowie

Jeśli nie zdążyliście wziąć  udział w wernisażu lub zobaczyć wystawy szkieł Jerzego Słuczana-Orkusza we Wrocławiu, to nadarza się kolejna okazja.

Wystawa „W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza” to wystawa organizowana wspólnie przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ  – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jest zwieńczeniem projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX wieku, a jej główny cel stanowi popularyzacja wiedzy o Jerzym Słuczanie-Orkuszu, który jest wybitną postacią polskiego designu.

Podczas 50 lat swojej zawodowej aktywności artysta był m.in. twórcą ośrodka wzorcującego w Hucie „Julia” w Piechowicach, Hucie Szkła Oświetleniowego „Nysa” w Pieńsku, projektował w Spółdzielni „Lumet” w Poznaniu, był pomysłodawcą i inicjatorem oraz kierownikiem artystycznym eksperymentalnej huty szkła artystycznego przy Instytucie Szkła i Ceramiki (Krakowskie Huty Szkła) oraz projektantem Huty Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu.

Na wystawie, którą będzie można oglądać w Krakowie już od 4 października (a jeszcze do 22 września można oglądać ją w Muzeum Narodowym we Wrocławiu), znajdą się prace Jerzego Słuczana-Orkusza z różnych okresów twórczości. Wernisaż wystawy 4 października o godz. 18.00 przy Lipowej 3 w Krakowie.

Wystawa odbędzie się w ramach jubileuszu 50-lecia rozpoczęcia eksperymentalnej produkcji artystycznych szkieł ręcznie formowanych przy ul. Lipowej 3 (tzw. szkieł krakowskich, które produkowano tutaj w latach 1969-1998), który został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog o życiu i twórczości Jerzego Słuczana-Orkusza, którego autorką jest Barbara Banaś, kuratorka wystawy i Aleksandra Skorek.

Wystawę będzie można oglądać do 30 grudnia 2019 (pn. – pt. godz. 10.00 – 18.00, sob. 10.00 – 16.00).