Heródek – wystawa rzeźb Karola Wójciaka

W Muzeum Etnograficznym w Krakowie można oglądać wystawę prac Karola Wójciaka, które zaskakują nawet wielbicieli sztuki ludowej.

„Wyjątkowe prace Karola Wójciaka, tak samo jak w przeszłości, również i dzisiaj wywierają magnetyczny wpływ na osoby, które przypatrują się specyficznym rzeźbom wykonanym w drewnie. Ich oryginalność połączona z niezwykłą prostotą wykonania dalej zaskakują odbiorców” – piszą organizatorzy wystawy, zadając jednocześnie pytanie, kim był Karol Wójciak, zwany Heródkiem i jakich znaczeń nabierają jego rzeźby – same zwane heródkami – we współczesnym świecie.

Karol Wójciak (1892 – 1969) urodził się i zmarł w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Był pastuchem i najmował się do różnych prac, mieszkając kątem u swoich gospodarzy. Choć minęło pięćdziesiąt lat od jego śmierci, jego rzeźby nadal fascynują i wymykają się wszelkim próbom definicji.

Wystawę w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46 w Krakowie można oglądać od 16 listopada do 15 marca 2020 roku.  

Nadchodzące oprowadzania kuratorskie:
19 stycznia 2020, godz. 12.00 – Maja Spychaj-Kubacka
16 lutego 2020, godz. 12.00 – Żaneta Groborz-Mazanek
15 marca 2020 (finisaż wystawy), godz. 12.00 – Grzegorz Graff, Maja Spychaj-Kubacka

15 grudnia o godz. 15.30, w ramach cyklu Etnogragficznym Okiem, odbędzie się spotkanie „Heródek. Kolorami”. To warsztaty rysunkowe techniką kredki akwarelowej i wody, z których ta ostatnia daje element przypadku.

26 stycznia 2020 o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie „Tropem ciszy”, w ramach którego dorośli i dzieci odbędą spacer po śpiącym zimowym lesie. Przez najdziksze zakamarki Lasku Wolskiego przeprowadzi uczestników w poszukiwaniu księżycowego drewna Marek Styczyński, leśnik zajmujący się etnobiologią, czyli poszukiwaniem głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną, sztuką współczesną, a żywym środowiskiem naturalnym. Prowadzi on wraz z żoną, dr Anną Nacher, projekt artystyczny Karpaty Magiczne.

23 lutego 2020 o godz. 16.00 na wystawie odbędzie się spotkanie „Rzeczy i ludzie”, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzorku. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyła opowieść o Karolu Wójciaku „Heródku”.

Fot. Muzeum Etnograficzne w Krakowie