Maria Jełowicka – Tobie Warszawo

Do 3 stycznia w warszawskiej Galerii W-Z można oglądać wystawę prac Marii Jełowickiej. Ekspozycja przybliża widzom skomplikowaną pracę przy tworzeniu tkaniny artystycznej.

Galeria W-Z to przestrzeń na dolnym korytarzu przy schodach ruchomych Trasy W-Z. Pozwala ona podziwiać prace artystów niezależnie od panujących obecnie obostrzeń.

Celem wystawy jest przybliżenie widzom żmudnej i skomplikowanej pracy, jaka towarzyszy tworzeniu tkaniny artystycznej. Prezentowane na wystawie prace Marii Jełowickiej są typowe dla tkaniny, bowiem zamknięte zostały w ramach i mają określony wymiar 60×60 cm na specjalnie napiętych osnowach. Podczas pracy wplata się nitkę po nitce zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez napięcie osnowy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maria Jełowicka zajmuje się tkaniną artystyczną od 1974 roku. Jest członkinią Sekcji Tkaniny przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, zorganizowała także 32 wystawy indywidualne. Ostatnia wystawa jubileuszowa miała miejsce w siedzibie OW ZPAP przy ul. Mazowieckiej 11 w Galerii Lufcik w 2017 roku.

Wystawę tkanin „Tobie Warszawo” w Galerii W-Z można oglądać od 6 grudnia do 3 stycznia 2021 roku.

Fot. OW ZPAP