Roman Duszek i inni twórcy grafiki użytkowej

W najbliższy czwartek online będziecie mogli wysłuchać wykładu o twórcy jednego z najbardziej znanych polskich logotypów.

Kontury Kultury zapraszają w czwartek 10 grudnia o godz. 18.00 na wykład online poświęcony Romanowi Duszkowi. To projektant opakowań, grafiki książkowej, autor rozpoznawalnych znaków firmowych oraz systemów informacji wizualnej. Jest uważany za pioniera projektowania nowoczesnych systemów informacji i identyfikacji wizualnej w Polsce.

Wykład wygłosi Justyna Chojnacka, historyk sztuki, w której kręgu zainteresowań znajduje się grafika użytkowe lat 60. i 70. XX wieku. Obecnie pracuje w Dziale Promocji i Komunikacji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wykład poświęcony Romanowi Duszkowi będzie także pretekstem do scharakteryzowania innych wybranych twórców wzornictwa przemysłowego, najczęściej nieznani z imienia i nazwiska.

Osoby, które chcą wziąć udział w wykładzie, proszone są o przesłania maila na adres: biuro@konturykultury.art.pl. W dniu wydarzenia otrzymają od organizatorów link do wykładu.

<><><><><>

Roman Duszek (ur. 1935 w Warszawie) studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1959 roku w pracowni Andrzeja Rudzińskiego. Po studiach pracował dla wielu instytucji i wydawnictw. M. in. w Przedsiębiorstwie Urządzeń Reklamowych „Reklama”, gdzie był odpowiedzialny za aranżacje wystaw i dekoracji sklepowych, projektowaniem małych form wydawniczych, opakowań, znaków graficznych. Uczestniczył w konkursach organizowanych przez Pracownie Sztuk Plastycznych. W 1966 roku wyjechał do Paryża, gdzie projektował identyfikacje wizualne marek oraz opakowania. Po powrocie do Warszawy dołączył do Doświadczalnej Oficyny Graficznej założonej przez profesorów z warszawskiej ASP: Andrzeja Rudzińskiego, Leona Urbańskiego, Henryka Urbanowicza. Pracownia funkcjonowała przy Pracowniach Sztuk Plastycznych i zajmowała się projektowaniem oraz produkcją najbardziej prestiżowych druków w kraju. W latach 1978-84 uczył projektowania graficznego i komunikacji wizualnej na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Najbardziej znaną pracą Romana Duszka jest kompleksowa identyfikacja wizualna dla Polskich Linii Lotniczych LOT (stworzona we współpracy z Andrzejem Zbrożkiem). Wraz z Andrzejem Bojarem i Markiem Stańczykiem stworzył w 1983 roku (zrealizowaną dopiero w 1995 roku) informację wizualną pierwszej linii metra. W 1984 roku Roman Duszek wyemigrował do USA, gdzie wykładał w University of Illinois w Urbana-Champaign oraz Missouri State University w Springfield. Wciąż pracuje jako grafik i konsultant ds. komunikacji wizualnej.

Fot. Na podstawie zdjęcia Juliana Herzoga; Wikimedia Commons