W domu u Felicji Uniechowskiej – rozmowa z Piotrem Kordubą i wystawa

W sobotę 30 stycznia o godz. 14.00 będziecie mogli posłuchać o Felicji i Antonim Uniechowskim, a pół godziny później obejrzeć online wystawę przedmiotów z ich mieszkania.

Już 9 lutego w Desa Unicum będzie można wylicytować niezwykłe przedmioty, które Felicja i Antoni Uniechowscy zgromadzili w swoim mieszkaniu na poddaszu. Przez warszawskie mieszkanie kolekcjonerki i historyczki sztuki oraz znanego rysownika przewijały się latami najważniejsze osobowości i osobistości polskiej kultury. Po wielu z nich zostały na pamiątkę ślady w postaci prawdziwych skarbów. Tutaj możecie zobaczyć przedmioty, które trafią na aukcję i pobrać katalog w formacie PDF.

Mieszkanie Felicji i Antoniego Uniechowskich

W sobotę , 30 stycznia o godz. 14.00 Desa Unicum zaprasza na spotkanie online z Piotrem Kordubą i rozmowę o Felicji Uniechowskiej i zgromadzonej przez nią kolekcji. Profesor Piotr Korduba jest dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosła artystycznego i designu.

O 14.30 również online będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie przedmiotów z kolekcji Felicji i Antoniego Uniechowskich. Wystawa nosi tytuł: „Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich”.

Rozmowę i oprowadzanie obejrzycie na profilu Desa Unicum na Facebooku oraz na stronie internetowej.

„Znałem dotąd tylko jedną doskonałą żonę kolekcjonera. Była nią Felicja Uniechowska, historyk sztuki. Jej mąż, pan Antoni Uniechowski, pochodził z wielkiej rodziny zbieraczy. Domową kolekcję tworzyli razem. Tonio lubował się w rzeczach monumentalnych, Felinka natomiast – w fajansach, drobnych srebrach, tabakierkach itp. On miał pociąg do staropolskiej dekoracji, ona go troszkę w tym powstrzymywała. Tonio z kolei nie dawał jej gromadzić dupereli. Całość ich zbiorów to piękny zestaw, najbardziej cywilizowana kolekcja z tych, które widziałem. Nie skład antyków, tylko precyzyjnie i bardzo pięknie, ze smakiem urządzone wnętrze”.
Franciszek Starowieyski

Fot. Desa Unicum