Wszystko się przyda. Wystawa Kaliny Bańki

Od 29 stycznia w galerii SIC! BWA we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac wrocławskiej artystki, która ostatni raz w murach galerii gościła pięć lat temu.

Kalina Bańka to artystka działająca na pograniczu projektowania szkła, grafiki i malarstwa. W 2020 roku obroniła doktorat na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyglądając się współczesności, w swoich pracach zajęła się tematem pustki, a także jej braku. Odniosła się do nadmiernego konsumpcjonizmu, potrzeby gromadzenia przedmiotów, nadmiaru docierających do nas informacji.

Główną osią narracji na wystawie będzie właśnie zbieractwo, naukowo zwane syllogomanią. Wystawa nosi nazwę „Wszystko się przyda” i jest opowieścią o nieskończonej ilości zbieranych przedmiotów, o ulotnej materii świata fizycznego, niestabilności psychiczno-społecznej.

Kalina Bańka decyduje się wpuścić nas do swojego osobistego świata. Główną rolę gra w nim babcia artystki i słodko-gorzka relacje obydwu kobiet, będąca wynikiem wspomnianej choroby, czyli zbieractwa.

Kuratorka wystawy: Mika Drozdowska

Wystawa „Wszystko się przyda” w SIC! BWA Wrocław będzie czynna od 29 stycznia do 10 kwietnia. Od 1 lutego będzie można oglądać ją na żywo, gdyż muzea i galerie zostaną wówczas otwarte w reżimie sanitarnym.

<><><> 

Kalina Bańka – urodzona  w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP. O 2013 roku jest asystentką w Pracowni Szkła w architekturze oraz Pracowni Witrażu ASP prowadzonej przez prof. nadzw. Ryszarda Więckowskiego. W 2019 roku była kuratorką sekcji szkła na Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Zrealizowała 9 wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach szkła i malarstwa w kraju i za granicą. Jest laureatką kilkunastu konkursów krajowych i międzynarodowych w dziedzinie szkła, designu, grafiki i malarstwa.