Wystawa: Skazitelność. O fabrykach porcelany

Do 6 maja w Krakowskim Muzeum Etnograficznym można oglądać wystawę, pokazującą ludzki wkład w powstawanie perfekcyjnej ceramiki. Choć nie tylko to.

Mało kto z użytkowników porcelany wie, jak wygląda proces technologiczny, w wyniku którego powstaje. Traktujemy ją jak oczywistość, a tymczasem w jej tworzeniu na każdym etapie nadal biorą udział ludzie. Antropolożka, Ewa Klekot i ceramik, Arkadiusz Szwed, postanowili pokazać, jak ludzka ręka zostawia ślad na porcelanie. Pokazuje to serwis pod nazwą „Ślady człowieka”, wykonany w fabryce w Ćmielowie. Robotnicy pracowali w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu, dzięki czemu ślady ich palców zachowały się. Serwis ten można było zobaczyć m.in. podczas Łódź Design Festival 2017. Zobaczcie zdjęcia.

Fot. Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Na wystawie znalazła się także instalacja „Rzeczy porzucone” Arkadiusza Szweda, w której wykorzystane zostały technologiczne odpady, jak np. gipsowe formy, które pozwalają stworzyć porcelanowe obiekty, ale same skazane są na zapomnienie.

Fot. Grzegorz Stadnik

Monika Patuszyńska eksperymentuje natomiast z porzuconymi formami, sprawdzając, jak działa na nie czas i natura. Sprawdza także, co stało się z polskimi fabrykami ceramiki, które zaprzestały produkcji. Szczegóły dotyczące projektu “Bastards & Orphans” znajdziecie na stronie projektantki.

Więcej zdjęć obiektów ze starych form znajdziecie tutaj.

zdjęcia z opuszczonej fabryki Książ w Wałbrzychu
zdjęcia z opuszczonej Fabryki Porcelany Wałbrzych
zdjęcia z opuszczonej fabryki Porcelana Śląska w Katowicach

Jak czytamy na stronie Muzeum: „Wystawa poszukuje obecności skazitelnych ludzi w nieskazitelnych kształtach. Pyta o relacje człowiek-technologia oraz systemy wartościowania różnych rodzajów pracy – jednej wykonywanej przez ludzi, innej przez nie-ludzi. Jednocześnie porusza temat miejsca sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie”.

Kuratorzy: Ewa Klekot, Arkadiusz Szwed (projekt „Ludzie z fabryki porcelany”), Monika Patuszyńska (projekt „Bastards & Orphans”).

Strona Muzeum Etnograficznego w Krakowie